Ciasto cytrynowe, to jedno z tych ciast których zrobienie zajmuje chwile. Moje doświadczenie z tym ciastem pokazuje, że nawet osoby nie lubiące ciast cytrynowych, po jego zjedzeniu mówią, że jest świetne.

Szybki, łatwy przepis na ciasto cytrynoweKiedy tworzę tę stronę, przyświeca mi jasny wskaźnik – łatwość. Przepisy które wykonuje muszą być szybkie oraz proste.

Co będziemy potrzebować:

225 g. miękkiego masła
225 g. cukru
275 g. mąki
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki mleka
otarta skórka z 2 cytryn

Procedura:

  1. Masło musi być miękkie, wsypujemy do niego cukier i ucieramy tak, by powstała jednolita, puszysta masa.
  2. Dodajemy po jednym jajku, tak by nie powstawały grudki
  3. Nastawiamy piekarnik. 160 stopni, około 35 min
  4. Wlewamy mleko, powiem wam szczerze, że nigdy nie odmierzam skrupulatnie tego mleka, leje trochę. 😉
  5. Wsypujemy skórkę z cytryny
  6. Na koniec mąkę oraz proszek do pieczenia

Kiedy wszystkie składniki już się połączą nasze ciasto cytrynowe jest niemal gotowe. Ja osobiście piekę je w tortownicy 26 cm, wychodzi niezbyt wysokie, ale puszyste. Zdecydowanie można uskutecznić tortownice 24 cm. Jeżeli chcecie mieć wyższe ciasto spokojnie można podwoić składniki

Wrzucamy do piekarnika i niuchamy, piękny zapach ciasta. Starajcie się nie zaglądać do piekarnika przed zakończeniem pieczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciasto cytrynowe opadnie.

W czasie kiedy ciasto się piecze, jakieś 10 min przed końcem: wyciskamy cytryny, sok wrzucamy do garnka, dosypujemy cukru około 170 gr i mieszamy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści.

Kiedy usłyszycie upragnione dźwięk alarmu, oznacza, że wasze ciasto cytrynowe jest gotowe. Możecie sprawdzić patyczkiem, czy już na pewno jest upieczone (patyczek po wbiciu i wyciągnięciu nie może mieć na sobie mokrego ciasta, gdyby tak było dajcie ciastu jeszcze z 5 min w piekarniku). Na upieczone ciasto równomiernie wylewacie syrop cytrynowy by się wchłonął. Dzięki temu zabiegowi wasze ciasto będzie wilgotne w środku.

 

Dajcie znać jak wyszło wasze ciasto cytrynowe, podeślijcie fotki z własnym wypiekiem 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.