Dania gotowe? Można też zdrowo. Jak się okazuje chyba powoli zaczynają mijać czasy kiedy dania w systemie zalewasz i gotowe były pełne wypełniaczy, dodatków z E, oraz dużej części tablicy Mendelejewa.

Dziś producenci żywności zaczynają doceniać i przede wszystkim zauważać trend zdrowego i racjonalnego odżywiania. Oczywiście, produktom gotowym jest daleko do zdrowia. Jednak można wybrać takie, które spełniają przynajmniej minimum wytycznych racjonalnego żywienia. Jak wspominałem w artykule o Winiary i ich gotowcach z kaszami, jest to coraz bardziej zauważalne.

Dziś na warsztat wędrują  “Dania Babci Zosi” nazwa oczywiście ma zachęcać do kupna zwracając uwagę na tradycje, ale czy tak jest na pewno? Producentem jest firma Sys – firma rodzinna, którą założona została w 1990 roku. Firma jest Polska, co nie jest dla nas bez znaczenia.

Na pierwszy ogień wędruję:

Zupa krupnik

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image source=”external_link” external_img_size=”500×500″ external_style=”vc_box_border” css_animation=”top-to-bottom” custom_src=”https://soboniak.com/app_tools/assets/title/5903776000555.jpg”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Skład: Kasza jęczmienna minimum 45%, warzywa suszone 36%, (ziemniaki, marchew, cebula, pasternak, seler, czosnek, natka pietruszki, lubczyk), mleko w proszku odtłuszczone, sól morska, ekstrakt drożdżowy, pieprz czarny. Jak zwykle po wartości odżywcze zapraszamy klikając w nazwę produktu.

Skład ten jest wzorcowy. Brak glutaminianów, wypełniaczy, spulchniaczy i tym podobny. Firma reklamuje się, że do przyrządzenia ich dania potrzebne jest jedynie 20 min. Ja im wierzę.


Zupa pomidorowa z ryżem

Skład: Ryż biały min. 45%, pomidor suszony w proszku min 25%, marchew suszona, sól morska, mleko w proszku odtłuszczone, mąka ziemniaczana, pomidor suszony min 2%, natka pietruszki suszona, lubczyk suszony.

Jeżeli chodzi o zupę pomidorową to niestety, ale danie nie jest wegańskie, lecz wegetariańskie. Mimo wszystko warto polecić to osobom, które nie chcą stać nad garnkami.


Borowikowa z łazankami

Kto pamięta łazanki z dzieciństwa? Dobre, chyba polskie danie, które zawładnęło latami 90. Pamiętam zapach

kapusty kiszonej, mięsa (kiedy jeszcze je jadłem). Firma Sys prezentuje swoją wariacje na ten temat.

Skład: Makaron łazanka min 40% (mąka pszenna jaja) borowik suszony 12%, mąka ziemniaczana, marchew suszona, cebula suszona, sól morska, ekstrakt drożdży, natka pietruszki, ziele angielskie, pieprz.

 

Placki ziemniaczane

Szczerze? Nie znam osoby która nie lubi placków ziemniaczanych. Dość trudno powiedzieć o tym daniu, że jest super zdrowe, ale znam i takich co przerabiają to danie na fit modłę. Sys prezentuje nam mocno skróconą wersje, zarówno w przygotowaniu jak i składzie.

Skład: Ziemniaki suszone min 60%, skrobia ziemniaczana, cebula suszona, sól morska.

Kasza jaglana z żurawiną, siemieniem lnianym I migdałami

 

Kasza jaglana 66%, żurawina suszona 22%, (żurawina, cukier, olej słonecznikowy).

Skład krótki, zwięzły. Dlaczego producenci nie mają takiej etyki jak Sys? Przecież nie trzeba dawać do jedzenia tego całego E, oraz wypełniaczy.

Wątpliwości: Firma Sys nie współpracowała z nami przy tworzeniu tego krótkiego zestawienia. Jednak uważamy, że zasługują na wspomnienie o nich. Dania znalazłem w Carrefour na dziale z bakaliami, niedaleko działu warzywa – owoce.

A czy wy macie jakieś dania które zaskoczyły was pozytywnie swoim składem?

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.