Zastanawiałeś się co oznaczają te wszystkie skróty, liczby, oraz cyferki w składzie twojego serka, jogurtu, batonika lub zupy? Czy wiesz co kryje się pod E466?
Oto małe zestawienie:
E466 – stabilizator, Karboksylmetyloceluloz – wielu z was się zdziwi, ale ten stabilizator pozyskiwany jest z drewna. Głównie wykorzystywany jako zagęszczacz, lub wypełniacz. Można podsumować to prosto, jeżeli jest w twoim jedzeniu które kupiłeś, to istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że producent chciał oszczędzić. W dużej ilości można dostać wzdęć. E466 w naszym organizmie fermentuje i powoduje gazy, ale to nie wszystko do pakietu możemy dostać również, zaparcia jak i biegunki.
Jak wygląda? Jest to biały sypki proszek, który doskonale rozpuszcza się w wodzie, wiec świetnie sprawdzi się w wędlinach, jogurtach, mleku kokosowym i tym podobnych produktach.
E466 najczęściej można spotkać:
- lody
- lukier
- wyroby cukiernicze
- serki homogenizowane
- twarogi
- mleko modyfikowane dla niemowląt.
No ustalmy nie jest groźny, ale może zaciekawi was gdzie jest jeszcze stosowany, poza jedzeniem?
- papierosy
- wyroby tytoniowe
- środki przeczyszczające
Ale uwaga jest plus 😉 Środek ten wykazuje zerową wartość kaloryczną.
Reasumując ten składnik dostaje od nas czerwoną łapę
Powszechnie stosowany dodatek do żywności – karboksymetyloceluloza (CMC), zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi, zaburzając w nim poziom pożytecznych bakterii – informuje “Gastroenterology”.