Dziś wracamy do tematu, mleko roślinne do kawy. Przeanalizujemy kolejne mleka roślinne do kawy, które dostępne są na co dzień w sklepach takich jak: Biedronka, Carrefour, Lidl, Rossmann, Auchan, oraz Kaufland.

Poprzedni wpis traktował o mleko roślinne jest  dostępne w sklepach osiedlowych oraz Selgros. Będziemy przyglądać się składowi oraz jakości mlek roślinnych do kawy. Kiedy uda nam się przeanalizować już wszystkie dostępne mleka w sklepach wielkopowierzchniowych, zajmiemy się ich dogłębną analizą, ale to już w części III. Wybierzemy tylko te, które nie budzą żadnych wątpliwości swoim składem, udamy się do ekspresu i już doświadczając, sprawdzimy, które nadają się do spieniania, które nie. Poddamy ocenie również smak oraz to jak komponuje się z espresso, oraz czy można zrobić z nich podstawowe wzory latte art.
Mleko roślinne do kawy Alinor – mleko sojowe z wapniem

Skład: woda, soja 8%, sok jabłkowy z koncentratu, algi 0,4% Mleko charakteryzuje się krótkim składem. Produkt markowany jest przez tego samego producenta, który produkuje już wcześniej znane nam produkty firmy Vitariz. Co prawda zupełnie nie rozumiem, faktu, że znajduje się tam sok jabłkowy, ale różne cuda człowiek widział i może autor ma nam coś ciekawego nam do przekazania. Nie mam się do czego przyczepić.

Mleko roślinne sojowe Alinor – czekoladowe.

Skład: woda, cukier trzcinowy, soja 8%, kakao 2,5%, karagen.

Zawsze kiedy, analizuje skład i na jego drugim miejscu znajduje się cukier, odwracam etykietę w miejsce wartości kalorycznej i z podejrzliwością sprawdzam, ile tego cukru tam się znajduje. Tutaj jest to dla mnie dość pozytywne zaskoczenie, bo węglowodanów ogólnie jest 6 gr, a samego cukru 1,5 gr na 250 ml więc bardzo niedużo. Do tablicy również został wywołany karagen, o którym krążą plotki, że jest rakotwórczy. Jak dowodzą najnowsze badania, nie jest on szkodliwy. Pewne nieścisłości powstały z powodu Dr. Joanne Tobacman, ale mało kto wie, że ta pani badała akurat zdegradowaną molekularne postać karageniny, zwaną „poligeenan”, której nie stosuje się w przemyśle spożywczym. Co ciekawszych zapraszam do kliknięcia odnośnik.

Mleko roślinne sojowe Alinor – waniliowe.

To jest coś dla amatorów wanilii, to mleko roślinne do kawy, zostało wzbogacone o naturalny aromat wanilii.

Skład: 8% soi, cukier trzcinowy, którego jest 0,8 gr na 250 ml napoju, więc naprawdę jest to wartość symboliczna. Jest tak, jak się spodziewałem, marka Alinor, czyli siostrzana marka, Vitariz charakteryzuje się dobrym i krótkim składem. Co jest ważne, zawartość cukru w tych napojach stoi na bardzo symbolicznym poziomie, wystarczy sobie przypomnieć, gdzie wcześniejszych porównywanych napojach było 6, czasem 8 g na 250 ml, w napojach tej marki jest ich raptem 1,5 g, lub 0,8 g co zasługuje na produkt praktycznie bez cukru. Wiec, jeżeli szukacie fajnych mlek z ciekawym składem, to spokojnie można po nie sięgnąć.

Sięgam teraz po mleko roślinne

Scotti – napój ryżowy

Skład: woda, ryż 16%, olej ryżowy, algi, oraz sól morska. Skład jest bardzo dobry, do niczego nie można się przyczepić. Jednak wielkim minusem jest zawartość cukru, którego w 100 ml jest aż 8,5 g. W porównaniu z poprzednią marką jest to wręcz cukrowy ulepek, bo na szklankę 250 ml tego cukru przypada, 21,25 g! To jest ogromnie dużo. Jednak w składzie nie ma mowy o cukrze dodawanym sztucznie.

Scotti – napój ryżowy

Skład: woda, ryż 14%, guinoa 3%, olej ryżowy, oraz sól. Guinoa to inaczej komosa ryżowa, dość duża zawartość białka, zawiera wszystkie niezbędne kwasy, Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu. Niestety mimo tak ogromnego potencjału, zawartość cukru w tym napoju jest również dość znaczna, ponieważ kształtuje się na poziomie 8,3 g na 100 ml. Jednak uwaga, uczciwość nakazuje mi bardzo mocno zaznaczyć, producent nie wykazuje w składzie cukru dodawanego sztucznie. Co więcej, zaznacza dość jasno: „Zawiera naturalnie występujące cukry”. Podsumowując, jeżeli weźmiemy pod uwagę skład, oraz to, że producent nie dosypuje żadnego cukru, to jest to napój naturalny, bardzo zdrowy, jednak z potrzebą zaakcentowania, dużej ilości cukru.

Scotti – napój kokosowy

Skład: woda, ryż 16%, mąka kokosowa, olej ryżowy, karagen, guma ksantenowa, naturalny aromat, sól.

No i tutaj niestety, nie dość, że nie mamy żadnych kokosów, a jedynie mąkę kokosową, to jeszcze do tego mamy stabilizatory, naturalne, lecz mimo wszystko stabilizatory, które zwiększają nam gęstość napoju. Mąka kokosowa jest świetna, lecz w mojej ocenie jest to jednak produkt przetworzony (wiórki się miksuje, suszy oraz ściera się na pył). Podsumowanie mlek Scotti, nie jest to zły produkt. Producent nie wrzuca tam zapychaczy oraz stabilizatorów, jedynym aspektem, na który warto mieć uwagę, to cukier, którego jest dużo w tym napojach, mimo że jest on naturalnie występujący. Może nie dajmy się zwariować?

Czas na markę Primavena.

Primavera mleko roślinne mleko owsiane

Skład: woda, owies 12%, olej słonecznikowy, sól morska. Skądś już znamy ten skład. Bez żadnych składników, które nam są niepotrzebne. Polecamy! Można się pokusić o stwierdzenie, fantastycznie. Wiele osób, które czytało pierwszą część o mlekach roślinnych, pisało do mnie dlaczego nie zajrzę do Kauflandu, Rossmana, lub Biedronki. Słowa ciałem się stało:

 

Napój owsiany marki Kaufland

Skład: woda, pełnoziarnisty owies 12%, olej słonecznikowy, sól spożywcza. No proszę, można? Już nie pierwszy raz dostaje dowody na to, że marka własna marketu nie musi być zła. Zauważcie, że skład tego mleka jest praktycznie taki sam, jak mleko marki Primavena. Jedyną różnicą jest sól, która w pozycji poprzedniej jest sklasyfikowana jako morska, a w napoju marki Kaufland jest nazwana solą spożywczą. Przy założeniu, że marka własna z reguły jest tańsza, jest to bardzo ciekawa opcja.

Napój sojowo-ryżowy marki Kaufland

Skład: woda, soja 5%, ryż 5%, sól morska. Skład bez zarzutu, świetny, prosty. W tej pozycji nie mamy wątpliwości, że sól pochodzi z gospodarstwa ekologicznego.

Napój migdałowy marki Kaufland

Skład: woda, cukier, maltodekstryna, sól spożywcza, lecytyna słonecznikowa. I tak jak zawsze to sprawdzam, kiedy w składzie występuje cukier, sprawdzam jego zawartość w produkcie, tabelka wykazuje nam 4,1 g węglowodanów, w tym 3,1 gr cukru na 100 ml, czyli mniej więcej na szklance będziemy mieć około 7 gr cukru.

Podsumowanie marki Kaufland: Kaufland pokazuje nam, że nie powinniśmy od razu dyskredytować mlek marek własnych marketów. Ktoś w końcu dla nich to produkuje. Często jest tak, że znany producent zajmuje się produkcją pod marką własną marketu. Jeżeli będziecie w Kauflandzie, spróbujcie ich oferty warto. Dostałem niezłą burę za to, że nie w porównaniu pierwszym nie została wzięta pod uwagę półka z produktami Rossmanna, nadrabiamy. Oto produkty sygnowane marką Rossmann

Ener bio napój migdałowy marki Rossmann

Skład: woda, migdały 7%, cukier trzcinowy, sól morska, zagęstnik guma guar. Na 250 ml produktu pochłoniemy 4,3 gr cukru.

Mleko migdałowe Rossmann jest dobre jakościowo, jednak, w zarówno części pierwszej, jak i kilka akapitów wyżej znajdziemy mleka, które nie posiadają w sobie, ani cukru, ani zagęstników/stabilizatorów.

Ener Bio napój orkiszowy marki Rossmann

Orkisz to nie jest popularny składnik. Wydaje się to bardzo ciekawa propozycja. I tutaj Rossmann ma czym się pochwalić, jeżeli chodzi o skład produktu: orkisz pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, oraz sól morska. Poziom cukru kształtuje się na poziomie 14,3 gr na 250 ml. To dużo, lecz producent nie podaje go w składzie, więc wydaje się, że są to cukry naturalne. Skład krótki, zwięzły i na temat.

Mleko orkiszowe marki Rossman
Ener Bio sojowy, marki Rossman
Ener Bio Napój owsiany marki Rossmann:

Skład: woda, owies pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, sól morska. Na 250 ml, przypada 15gr cukru. Jednak ciągle należy podkreślić, że producent nie wykazuje w składzie, żadnego cukru. Nawet nie mamy jak się rozwinąć nad tymi mlekami chyba, tylko jeżeli chodzi o ich smak, ale przecież o tym będzie w części trzeciej.

Ener Bio napój ryżowy marki Rossmann

Skład: woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, naturalny aromat waniliowy 0,1%, sól morska oraz węglan wapnia. Nic dodać, nic ująć. Ener Bio napój sojowy Skład: woda, soja 8% i tyle naprawdę! Czy można wymarzyć sobie prostszy skład? Do tego, cukru tyle, co na lekarstwo, 2,5 gr na 250 ml. Rossmann robi niezłą robotę, jeżeli chodzi o napoje roślinne. Opcją wzbogaconą jest napój sojowy waniliowy, który ma większe „zagęszczenie” soi, bo aż 10.5% cukier (14 gr na 250 ml, dużo!) naturalny aromat waniliowy. Krótka uwaga, że jak już będziecie w Rossmannie i chwyci was ochota na napój sojowy, to lepiej wziąć ten bez wanilii, jest tam dużo mniej cukru i to o 11,5 gr na szklance.

Podsumowując: Rossmann wypuścił, świetną linię mlek roślinnych, nie ma w nich złych składników, nie ma zagęstników, oprócz wersji migdałowej, w której występuje guma guar. Zaznaczmy, jest to naturalny zagęstnik błonnikowy, lecz mimo wszystko zagęstnik, którego nie musimy jeść. Więc jeżeli nie macie w pobliżu sklepu ze zdrową żywnością, to w ciemno można brać produkty Ener Bio marki Rossmann. Skoro już jesteśmy w opcji niemieckiej, przejdźmy na drugą stronę ulicy, czyli do Lidla. Lidl oferuje nam kilka mlek roślinnych, oprócz mlek firmy Alpro, o, których było już w części pierwszej, ma produkty marki własnej.

Pilos napój sojowy

Skład: woda, 6,4% obranych nasion z soi, fosforan wapnia, maltodekstryna, guma gellan, witaminy, B2, B12, D Producent mleka Pillos w mojej ocenie zaprzecza trochę sam sobie, ponieważ na opakowaniu napisane jest, bez dodatku cukru, a w składzie mamy napisaną maltodekstrynę. Jak widać, nie jest to produkt świetnej jakości, mamy tam wypełniacz i stabilizator, oraz maltodektrynę. Jeżeli chodzi o zawartość cukru, to jest go 1,2 gr w 200 ml produktu więc nie dużo. Jeżeli macie do wyboru markę własną Kaufland oraz Pilos (Lidl) lub Rossmann to chyba warto skupić się na Kauflandzie, lub Rossmanie.

Pilos napój ryżowy

Skład: woda, ryż 10,6%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól. Czy to możliwe, że cukrów naturalnych jest aż 15 gr w 250 ml szklanki? Wydaje mi się to znacznie ponad normę, po prostu bardzo dużo. To tak jak byśmy wrzucili ponad trzy łyżeczki do szklanki. Milibona – napój sojowy. Nie tylko Pilos, Lidl w swoim zanadrzu ma także, markę własną Milibona. Skład: woda, nasiona soi 6,8, węglan wapnia, guma gellan, fosforan wapnia, witamina E ryboflawina witamina B12. Nie wiem sam, czy ryż ma tak dużo cukrów? Skoro w napojach sojowych cukru jest 1,2 gr, a w wyżej wymienionym napoju ryżowym, aż 15g?

Podsumowując: Marki własne Lidla to raczej średniak, znajdziemy tam cukier w postaci maltodekstryny w niektórych aż 15g na szklankę, wypełniacze błonnikowe (guma gellan) oraz stabilizatory. Gdybym miał możliwość wyboru, to nie kupiłbym. Jeżeli jednak mieszkacie na pustyni albo totalnym odludziu to marka Pilos nie wyrządzi wam większych szkód. Zostawiamy już Lidl w spokoju, wyruszamy do Auchan, który kiedyś był Realem. Wchodząc na dział ze zdrową żywnością Auchana, można doświadczyć dużego wyboru zdrowych produktów. Półki z mlekami roślinnymi są duże, wybór znaczny. Jako pierwsze bierzemy na celownik firmę Frias, pochodzenie z Hiszpania.

Frias Soja Orginal

Skład: Woda, ziarno soi 13% i sól. Cukru 1,8 gr w 250 ml, więc również bardzo dobrze. Frias rządzi. Cena to jedynie około 6 zł więc naprawdę przystępna. Marka przez nas polecana. Już całkowicie na boku wspomnę, że mają bardzo ładną szatę graficzną.

 

 

Frias napój owsiany Frias

Skład: woda, owies 14%, sole wapniowe kwasu ortofosforwego, wit. D, sól, guma gellan, fosforan tripotasowy, zawartość cukru prawie 16 gr na szklankę, to dużo…jednak najprawdopodobniej są to cukru naturalne. Są to dodatki, które nie powodują znacznych skutków ubocznych prócz tego, że posiadają nadprogramowy błonnik, oraz wapno w różnej postaci.

Frias napój ryżowy
Frias napój ryżowy

Skład: woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, sole wapniowe kwasu ortofosforwego, guma gellan, fosforan tripotasowy, czyli tak naprawdę skład typowo kopiuj, wklej, tylko zmienia się główny składnik z napoju owsianego.

Napój Koko Dairy Free.

Skład: woda, mleko kokosowe, koncentrat z soku winogron, fosforan wapnia, estry sacharozy i kwasów tłuszczowych, sól, barwnik karoteny, witamina D2. Po co dodawać do produktu naturalnego barwnik? Po co dodawać estry, mimo że są naturalne? Do produkcji, wykorzystywane są głównie oleje roślinne, lecz uwaga dla wegan i wegetarian, zdarza się zastosowanie tłuszczów zwierzęcych. Niektóre grupy jak np. weganie, Muzułmanie czy Żydzi muszą unikać tych produktów. Jedynie producent tych dodatków może udzielić dokładnych informacji na temat pochodzenia kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego są chemicznie identyczne. Tutaj mamy typowy przykład chęci ulepszania czegoś, co ulepszania nie potrzebuje, sam bym unikał.

Firmy Ecomil to znowu Hiszpania, przyjrzyjmy się składowi tych produktów.

Ecomil– mleko kokoswe.

Skład: woda, mleko kokosowe 8,5%, syrop z agawy, skrobia z tapioki, aromat kokosowy naturalny, sól, mączka chleba świętojańskiego inaczej karob, lub guma karobowa. Jeszcze inaczej E410.

Pierwszy raz spotykam się z zastosowaniem syropu z agawy do produkcji, ponieważ nie należy do najtańszych. Mączka chleba świętojańskiego, również jest produktem naturalnym, zdrowym zastępstwem kakao, jak i skrobia z tapioki.  Karob, jak i tapioka spożywane w dużej ilości powodują wzdęcia, ponieważ są naturalnym błonnikiem. Podsumowując, nie jest to produkt, który nas zatruje, jednak jest w nim dużo rzeczy, których sam nie chciałbym spożywać. Dlaczego? Ponieważ kupując mleko roślinne, nie chciałbym kupować mleka z zagęstnikami, imitującymi ich aksamitny skład. Czy kupować? Jak nie przeszkadza wam dodatkowy błonnik, to tak. Producent proponuje również ten sam produkt bez cukru, który różni się tylko tym, że nie posiada w swoim składzie syropu z agawy.

Eco mil – mleko migdałowe

Skład: woda, cukier trzcinowy, migdały 2%, maltodekstryna z kukurydzy, skrobia z tapioki, olej słonecznikowy, mączka chleba świętojańskiego. Cukru jest 3,2 gr na 100 ml, czyli około 8gr samego cukru na szklankę. Powiem tylko tyle, że można znaleźć napoje roślinne zarówno bez cukru, oraz maltodekstryny, bez skrobi i innych błonników. Sam produkt ma w sobie dodatki obojętne dla naszego organizmu.

Berief napój ryżowy

Skład: woda, ryż 18%, olej słonecznikowy, sól morska, węglan wapnia. Berief, napój ryżowy, naturalny Zawartość cukru 5,7 na 100 ml, więc mamy ponad 14gr cukru na szklankę napoju. Teoretycznie naturalnego, bo producent milczy. Węglan wapnia uznawany jest za środek nieszkodliwy, jednak w nadmiernych ilościach może powodować bóle brzucha. Berief soja fit dostępny w Auchan. Skład: woda nasiona soi 8%, cukier trzcinowy, naturalny aromat wanilii, sól morska, czerwone algi morskie. W szklance można spotkać, 5,7 gr na 100 ml napoju. I jeszcze raz, można znaleźć tutaj napoje bez sztucznego dodatki cukru. Jeżeli nie przeszkadza ci jego dodatek, smacznego. Poza mankamentem cukru jest to napój ze świetnym składem.

Rice Dream o smaku wanilii Mleka Rice Dream z dodatkiem wapnia Rice Dream – ekologiczny bez mleczny napój ryżowy o smaku wanilii.

Skład: woda, ryż 14%, olej słonecznikowy, naturalny aromat z wanilii (0,1%), sól morska. Cukru 14,4 g w 200 ml. Producent proponuje nam ten sam napój wzbogacony o wapń. Jednak prócz wapnia dorzuca nam w pakiecie gume gellan. W wersji trzeciej ten sam napój jednak bez wanilii, bez gumy gellan, czysty napój o bardzo dobrym składzie gdzie występuje ryż, olej słonecznikowy, sól morska. Całą linię można podsumować jako bardzo dobrą.

Almond dream z wapniem i witaminami
Almond dream z wapniem i witaminami – napój migdałowy z wapniem i witaminami.

Skład: woda, dekstroza, migdały 2,5%, skrobia ryżowa, węglan wapania. Guma gellan, sól morska witaminy E, D2, B12, oraz lecytyna słonecznikowa w 250 ml, około 10 gr cukru. W składzie występuje dekstroza nazywana często cukrem gronowym. Bardzo szybko się wchłania. Mleko ma w sobie jednakowo dodatek cukru (dekstroza) wypełniacz, czyli guma gellan oraz skrobie. Może inny napój? Boison – napój owsiany sterylizowany UHT, Skład: woda, owies 11%, olej słonecznikowy, sól morska, 14 gr cukru na szklankę. Gdyby nie ten cukier byłoby świetnie. Jednak z uporem, będę zaznaczał, nie ma go dodawanego sztucznie.

 

Boison napój owsiany
Boison napój czekoladowy
Boison napój sojowy
Boison – napój czekoladowy sojowy.

Skład: woda, soja 8%, cukier trzcinowy, czekolada w proszku 1%, kakao, karagen, guma ksantanowa, 18 g cukru na 200 ml napoju. Tutaj już nie jest tak dobrze, stabilizatory, cukier dodawany sztucznie do produktu.

Boison napój sojowy

 Skład: woda, soja 7,4%, cukier trzcinowy, karagen, guma ksantanowa, naturalny aromat waniliowy, 11 gr cukru w 200 ml napoju. Trzej przedstawiciele marki Boison mają wszystko, czego nie lubię w napojach roślinnych. cukier dodany sztucznie, zagęstniki, czekoladę w proszku.

Soja So Lecker ryżowy
Soja So Lecker Waniliowy
Soja so lecer o smaku wanilii.

Skład: woda, ziarna soi 7%, cukier trzcinowy, naturalny aromat wanilii, sól morska. Soja so lecer reis skład: woda, nasiona soi 8%, ryż 6%, sól morska. 4,8 gr cukru na 100 ml Źle nie jest, bo nie ma żadnych wypełniaczy, żadnych gum, błonników. Cukier występuje w opcji waniliowej, wiec warto mieć go na względzie przy wyborze.

 

Vitanella, napój sojowy klasyczny

Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z napojem UHT, czyli poddawanym wysokiej temperaturze. W ciągu kilku sekund podgrzewa się napój do ponad ponad 100 °C tym samym go sterylizując.

Skład: woda, soja 7,2%, cukier, węglan wapnia, guma gellan, sól morska, fosforan potasu, witaminy E, B2, B12. Skład nie powala, po pierwsze mamy tam cukier dosypany sztucznie, stabiliztor.

Podsumowanie: Mamy za sobą I część mlek roślinnych do kawy oraz część drugą. Łącznie udało się przestudiować około 60 rodzajów mlek roślinnych. Poniżej drogi czytelniku, masz link do tabeli, która posiada każde mleko roślinne do kawy, poddawane analizie w tych dwóch częściach wpisu Możesz swobodnie je sortować, np ze względu na zawartość cukru, soli, tłuszczy, węglowodanów. Dzięki temu sam będziesz mógł zdecydować, o jakiego tym wyboru dokonasz. Mam świadomość, że jest kilka determinantów, które będą wpływały na wasze wyboru. Na pewno będzie miało wpływ to, który ze sklepów macie blisko, wasze preferencje smakowe, oraz często upodobania.

P.S. Jeżeli spodobał ci się nasz artykuł, nie zapomnij podzielić się nim na facebooku i innych mediach społecznościowych (ikonki poniżej). Fajnie jak klikniesz też tę gwiazdkę na dole. 😉 A teraz zapraszam cię do trzeciej części, gdzie odpowiadamy, które mleko wybrać.

5 komentarzy

  1. Artykuł świetny, zabrakło tylko odpowiedzi na tytułowe i najważniejsze pytanie Które mleko do kawy ? Ja poszukuję czegoś gęstości mleka krowiego (te które próbowałam do tej pory są zbyt wodniste). W smaku niezbyt odpowiada mi soja. Tak naprawdę marzy mi się mleko roślinne identyczne w smaku i konsystencji jak krowie…

    Aleksandra Kwiecień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.