Ostatnio Radek kupił mi czołówkę do biegania nocnego, ze względu na to, że sam reaktywował swoją pasję do biegania. Pomyślałem sobie, może kiedyś? Dziś to „kiedyś” nadeszło.

Ubrałem spodenki, czołówkę i pobiegłem. Chciałem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat samotnego, nocnego biegania.

Nocne bieganie w lesie jest o tyle trudniejsze, że nie wiemy, gdzie biegniemy. Podczas biegu widzimy tylko określone pole widzenia, które zaznacza czołówka i tak naprawdę nic przed nami, oraz poza nami nie widać. Ma to swoje plusy i minusy.

 

Plusy:

Minusów jest kilka, a plusów co niemiara, ale o tym za chwilę. Ostatnio zacząłem się wgłębiać w tematykę mindfulness, czyli twój czas tu i teraz. Inaczej mówiąc, to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwil.
Skąd to zainteresowanie? Od kiedy ćwiczę jogę z Tomkiem, dużą uwagę przykładamy do oddechu. Podczas zajęć słyszę następującą mantrę: Wdech, wyprost, wydech, skłon, wdech, pół wyprost, wydech chaturanga, i tak dalej. Dzięki instrukcjom oraz kontrolowaniu oddechu nasz mózg jest zajęty tylko i wyłącznie tą czynnością niczym więcej niż oddychaniem w rytmie i słuchaniem poleceń. Zauważcie, że tak naprawdę przez cały dzień cały czas o czymś myślimy, rozpamiętujemy, co było kiedyś, rozpamiętujemy przeszłość, analizujemy, planujemy, co będzie za chwilę co trzeba zrobić, co ugotować na obiad, listę zakupów i tak dalej i tak dalej. Mindfulness mówi o tym, by skupić się na tu i teraz. To relaksuje i daje umęczonemu mózgowi chwile oddechu. Nocne bieganie, ku mojemu zaskoczeniu dało mi dokładnie to samo. Oddech, zawężone pole widzenia, brak perspektyw ile dystansu zostało, ile poza tobą. Co będzie za chwilę nieistotne, liczy się tu i teraz. Przebyłem pierwszy raz od wielu miesięcy swoje pierwsze 10 km dla mnie, niesamowity sukces. Mam w sobie przeświadczenie, że to dzięki nocnemu bieganiu. Dzięki jodze, ponieważ zapomniałem na nią stroju, a nie chciałem marnować potencjału, jaki dostałem w postaci wolnej godziny. Dziękuję Radek, naprawdę to dzięki tobie zmotywowałem m się i pobiegłem dzisiaj 10 km. Dzięki Tomek, za czas na macie. Dzięki Wiola, mimo że ciebie nie znam, ale to pośrednio dzięki Tobie Radek kupił mi czołówkę. 😉 Było o plusach, czas na minusy.

Minusy:

Minusy biegania nocnego to pewien strach przed zwierzyną. Coś szeleści w krzakach, coś słyszysz. Jednak, jak rozłożymy swoje strachy na czynniki pierwsze, okazuje się, że zagrożenie jest małe, ponieważ jedyne zwierze, jakie jest w stanie nas skrzywdzić to człowiek i dzik. Reszta zwierząt ucieka w popłochu przed dużym świecącym zwierzęciem. Jest pewne podobieństwo  pomiędzy bieganiem z czołówką, a mindfulness. Obie te rzeczy koncentrują naszą uwagę jak laser. W literaturze czytamy: Skoncentruj swoją uwagę na oddechu, bądź jak wiązka lasera, która koncentruje się na tu i teraz. W bieganiu wiązką lasera jest czołówka, która skupia naszą uwagę na tych 3 metrach w przód i nic poza tym. Spróbujcie pobiegać nocą po puszczy albo po lasach, które macie w swoim zasięgu, skupcie się na oddechu, liczcie oddechy, to również pomaga, nie bierzcie muzyki, wyłączcie powiadomienia w zegarkach biegowych, skupcie się na tu i teraz, oddychajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.